Program At-a-Glance

 

The 2019 Tom Smallman COA Basic Science Course

Ottawa Conference and Event Centre, Room Theatre Hall 110

October 21-25

Final Program

 

Monday, October 21

07:00: Breakfast and Registration - Theatre 110 Foyer

 

07:30: Course Introduction

Dr. Thomas Smallman, US

 

07:45: Histology Boot Camp

Subject Editor: Dr. Thomas Smallman, US

Presenter: Dr. Dina El Demellawy, ON

 

08:30: Skeletal Cell Biology & Growth factors

Subject Editor: Dr. Thomas Smallman, US

Presenter: Dr. Leanne Ward, ON

 

09:00-09:10 Break

 

09:10: Orthopedic Embryology

Subject Editor: Dr. Peter Glavas, QC

Presenter: Dr. Peter Glavas, QC

 

09:45: Osteogenesis

Subject Editor: Dr. Thomas Smallman, US

Presenter: Dr. Thomas Smallman, US

 

10:30-10:45 Break

 

10:45: Growth plate & Remodelling

Subject Editor: Dr. Peter Glavas, QC

Presenter: Dr. Peter Glavas, QC

 

11:30: Functional Anatomy: Bone

Subject Editor: Dr. Thomas Smallman, US

Presenter: Dr. Thomas Smallman, US

 

12:00-12:45 Lunch

 

12:45: Functional Anatomy: Cartilage & Menisci

Subject Editor: Dr. Thomas Smallman, US

Presenter: Dr. Nadr Jomha, AB

 

13:45: Biomechanics - Foot & Ankle

Subject Editor: Dr. Joseph Bergman, AB

Presenter: Dr. Nadr Jomha, AB

 

14:15-14:25 Break

 

14:25: Cases & MCQ

Presenter: Drs . Peter Glavas, QC; Thomas Smallman, US; Dina El Demellawy, ON

 

15:05: Functional Anatomy: Joints

Subject Editor: Dr. Thomas Smallman, US

Presenter: Dr. Sasha Carsen, ON

 

15:35: Functional Anatomy: Muscle & Tendon

Subject Editor: Dr. Thomas Smallman, US

Presenter: Dr. Sasha Carsen, ON

 

16:05-16:20 Break

 

16:20: BioEquipment

Subject Editor: Dr. Joseph Bergman, AB

Presenter: Dr. Khaled Almansoori, AB

 

17:00: Cases & MCQ

Presenter: Drs. Sasha Carsen, ON; Nadr Jomha, AB; Dina El Demellawy, ON

17:30: Day Ends; Total hours: 10

 

Tuesday, October 22

07:00: Breakfast and Registration - Theatre 110 Foyer

 

07:30: Radiology and pathology of arthropathies

Subject Editor: Dr. Thomas Smallman, US

Presenter: Dr. Stephanie Bernard, US; Dina El Demellawy, ON

 

09:00-09:10 Break

 

09:10: Biomechanics - Hip & Knee

Subject Editor: Dr. Joseph Bergman, AB

Presenter: Robert Feibel, ON

 

10:10: Biomaterials

Subject Editor: Dr. Jospeh Bergman, AB

Presenter: Robert Feibel, ON

10:40-10:50 Break

 

10:50: Arthroplasty

Subject Editor: Dr. Joseph Bergman, AB

Presenter: Robert Feibel, ON

 

11:20: Biology & Biomechanics of Fracture Healing

Subject Editor: Dr. Thomas Smallman, US

Presenter: Dr. Thomas Smallman, US

 

12:05-12:45 Lunch

 

12:45: Skeletal Dysplasias

Subject Editor: Dr. Peter Glavas, QC

Presenter: Dr. Peter Glavas, QC

 

13:35: Cases & MCQ

Presenter: Dr. Peter Glavas, QC

 

14:05-14:15 Break

 

14:15: Vasculopathies - part I

Subject Editor: Dr. Marc Isler, QC

 

14:50: Vasculopathies - part II

Subject Editor: Dr.  Khaled Almansoori, AB

 

15:20-15:30 Break

 

15:30: Functional Anatomy: PNS

Subject Editor: Dr. Thomas Smallman, US

Presenter: Dr. Gerald Wolff, ON

 

16:30: Nerve Injury Repair

Subject Editor: Dr. Thomas Smallman, US

Presenter: Dr. Kirsty Boyd, AB

 

17:00: Cases & MCQ

Presenter: Dr. Kirsty Boyd, AB

17:30 Day Ends; Total Hours: 10

 

Wednesday, October 23

07:00: Breakfast and Registration - Theatre 110 Foyer

 

07:30: Biomechanics - Part I

Subject Editor: Dr. Joseph Bergman, AB

Presenter: Dr. Joseph Bergman, AB

 

08:15: Biomechanics - Part II

Subject Editor: Dr. Joseph Bergman, AB

Presenter: Dr. Joseph Bergman, AB

 

09:00-09:10 Break

 

09:10: Kinematics

Subject Editor: Dr. Joseph Bergman, AB

Presenter: Dr. Mario Lamontagne, ON

 

09:50: Cases & MCQ

Subject Editor: Dr. Joseph Bergman, AB

Presenter: Drs. Stephanie Bernard, US; Joseph Bergman, AB

 

10:50-11:00 Break

 

11:00: Biomechanics - Upper limb

Subject Editor: Dr. Joseph Bergman, AB

Presenter: Dr. Joseph Bergman, AB

 

11:45: Biomechanics - Spine

Subject Editor: Dr. Joseph Bergman, AB

Presenter: Dr. Ganesh Swamy, AB

 

12:25-13:05 Lunch

 

13:05: Cases & MCQ

Subject Editor: Dr. Joseph Bergman, AB

Presenter: Drs. Stephanie Bernard, US; Joseph Bergman, AB

 

14:05-14:15 Break

 

14:15: Radiology - MRI

Subject Editor: Dr. Stephanie Bernard, US

Presenter: Dr. Stephanie Bernard, US

15:15: Trauma - DCO

Subject Editor: Dr. Marc Isler, QC

Presenter: Dr. Allan Liew, ON

 

15:55-16:05 Break

 

16:05: Cases & MCQ

Subject Editor: Dr. Stephanie Bernard, US

Presenter: Dr. Stephanie Bernard, US

 

16:50: Bone Grafting

Subject Editor: Dr. Joseph Bergman, AB

Presenter: Dr. Ganesh Swamy, AB

17:30: Day Ends; Total Hours: 10

 

Thursday, October 24

07:00: Breakfast and Registration - Theatre 110 Foyer

 

07:30: Metabolic Bone Diseases - Part I

Subject Editor: Dr. Thomas Smallman, US

Presenter: Drs. Heather McDonald-Blumer, ON; Dina El Demellawy, ON

 

08:15-08:25 Break

 

08:25: Metabolic Bone Diseases - Part II

Subject Editor: Dr. Thomas Smallman, US

Presenter: Drs. Heather McDonald-Blumer, ON; Dina El Demellawy, ON

 

 

09:10: Cases & MCQ

Subject Editor: Dr. Stephanie Bernard, US

Presenter: Drs. Stephanie Bernard, US; Dina El Demellawy, ON

 

09:45-09:55 Break

 

09:55: Neoplasia - Introduction

Subject Editor: Dr. Joel Werier, ON

Presenter: Dr. Amirrtha Srikanthan, ON

 

 

 

10:35: Osseous Neoplasia

Subject Editor: Dr. Joel Werier, ON

Presenter: Dr. Dina El Demellawy, ON

 

11:20-12:05 Lunch

 

12:05: Cartilage & Fibrous Neoplasia

Subject Editor: Dr. Joel Werier, ON

Presenter: Dr. Dina El Demellawy, ON

 

12:50: Cases & MCQ

Subject Editor: Dr. Stephanie Bernard, US

Presenter: Drs. Stephanie Bernard, US; Dina El Demellawy, ON

 

13:35-13:45 Break

 

13:45: Radiology - approach to Tumors

Subject Editor: Dr. Stephanie Bernard, US

Presenter: Dr. Stephanie Bernard, US

 

14:30: Radiology - Common Tumor Differentials

Subject Editor: Dr. Stephanie Bernard, US

Presenter: Dr. Stephanie Bernard, US

 

15:15: Break

 

15:25: Radiology Jeapordy

Subject Editor: Dr. Stephanie Bernard, US

Presenter: Dr. Stephanie Bernard, US

 

16:10: Infection & Pharmacology - Antibiotics

Subject Editor: Dr. Marc Isler, QC

Presenter: Dr. Marc Isler, QC

 

17:00: Cases & MCQ

Subject Editor: Dr. Marc Isler, QC

Presenter: Dr. Marc Isler, QC

17:30: Day Ends; Total Hours: 10

Friday, October 25

 

07:00: Breakfast and Registration - Theatre 110 Foyer

 

07:30: Neoplasia - Other Part I

Subject Editor: Dr. Joel Werier, ON

Presenter: Dr. Dina El Demellawy, ON

 

08:00: Neoplasia - Other Part II

Subject Editor: Dr. Joel Werier, ON

Presenter: Dr. Dina El Demellawy, ON

 

08:30-08:40: Break

 

08:40: Neoplasia - Metastatic

Subject Editor: Dr. Joel Werier, ON

Presenter: Dr. Hesham Abdelbary, ON

 

09:25: Cases & MCQ

 

10:10-10:20: Break

 

10:20: Neoplasia - Treatment & Complications

Subject Editor: Dr. Joel Werier, ON

Presenter: Drs. Amirrtha Srikanthan,ON; Jean-Michel Caudrelier, ON

 

10:50: Cases & MCQ

Subject Editor: Dr. Joel Werier, ON

Presenter: Drs. Amirrtha Srikanthan, ON; Jean-Michel Caudrelier, ON;  Dr. Joel Werier, ON

 

11:30: Biostatistics

Subject Editor: Dr. Peter Glavas, QC; Dr. Joel Werier, ON

Presenter: Dr. Franco Momoli, ON

12:30: Day Ends; Total Hours: 5